Current Term

Monday 6 January

21:00-22:00. Boarders return

13:00-15:30. Boys' Hockey, PPC vs Beechen Cliff, 1stXI (2pm start), U15A( 1pm start), Home

09:00-12:00. Hockey Pre-season

Michaelmas Holiday

10:00-16:30. Netball Pre-Season

14:00-18:00. Twelfth Night- Full run through of act 1, 2 & 3

Tuesday 7 January

Classes begin

09:00-11:00. IGCSE Maths Paper 1

Michaelmas Holiday

Week 1 (Week B)- Allen House

10:00-11:00. Whole School Mass

Wednesday 8 January

12:45-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Millfield Prep, Home and Away

12:00-19:30. Boys' Hockey, U13's Dean Close Tournament, U13A, Departure 12noon

Week 1 (Week B)- Allen House

Thursday 9 January

U5 & U6 Mock Exams

Week 1 (Week B)- Allen House

Friday 10 January

U5 & U6 Mock Exams

Week 1 (Week B)- Allen House

08:30-09:00. Whole School Assembly- Headmaster

Saturday 11 January

12:00-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Clifton College, Home and Away

10:00-16:30. Netball, PPC vs Kingswood, Home and Away

U5 & U6 Mock Exams

Week 1 (Week B)- Allen House

Sunday 12 January

11:00-12:00. Sunday Mass

Week 1 (Week B)- Allen House

Monday 13 January

10:00-13:00. Bath Ocean Plastic Day- Conference L3 & F3

16:45-17:45. HsMs Meeting (Bishops Library)

U5 & U6 Mock Exams

Week 1 (Week B)- Allen House

Week 2 (Week A)- Arundell House

Tuesday 14 January

U5 & U6 Mock Exams

Week 2 (Week A)- Arundell House

Wednesday 15 January

12:45-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Dauntsey's, Home and Away

09:00-11:00. IGCSE Maths Paper 2

16:45-17:45. Inter-House Debating Burton v Allen (Round Room)

14:00-16:00. Netball, PPC vs Monkton Prep, Home and Away

U5 & U6 Mock Exams

U5 Mock Exams

08:30-09:00. Wednesday Worship

Week 2 (Week A)- Arundell House

Thursday 16 January

14:00-16:45. Badminton, PPC vs Downside, Seniors, Away, Departure 2pm

16:45-17:45. GCSE Options Fair- students and parents

16:45-17:45. Sports Scholars Start Of The Term Meeting, Selected F4,L5,U5,L6,U6

Week 2 (Week A)- Arundell House

Friday 17 January

11+ Entrance Exam

16:45-19:00. L3/F3 Swimming Gala v Monkton Prep

Week 2 (Week A)- Arundell House

08:30-09:00. Whole School Assembly- Eco Prior

Saturday 18 January

Avon Cross Country Championships, Kingswood

14:00-19:00. Badminton, PPC vs Wells Cathedral, Senior Teams

10:00-12:00. Basketball, Senior Boys vs Rendcomb College, Home

11:00-17:00. Boys' Hockey Internal Fixtures TBC

14:45-17:00. Netball, PPC vs Downside, Home and Away

Week 2 (Week A)- Arundell House

Sunday 19 January

Rugby 7's, King's Bruton, U18's, Away

17:00-18:00. Sunday Mass

Week 2 (Week A)- Arundell House

Monday 20 January

16:30-18:00. Academic Scholars Lecture- Crime and Punishment in England and Wales

Week 2 (Week A)- Arundell House

Week 3 (Week B)- Burton House

Tuesday 21 January

CAFOD- Young Leaders Day (Sixth Form)

16:45-17:45. F3 Spanish Spelling Bee

15:30-17:00. Girls' Cricket, National Cricket Tournament, PPC, Royal High School and Downside, U15's, Home

Week 3 (Week B)- Burton House

Wednesday 22 January

12:45-17:00. Boys' Hockey, PPC vs All Hallows, Home and Away

18:00-21:00. F4 Parent Teacher Consultation

16:45-17:45. Inter-House Debating Arundell v Fileding (Round Room)

07:30-14:30. National Badminton Championships, U16 Boys, Away

14:15-18:00. Netball, PPC vs Warminster, Home: U13A,B, Away: U12A,B, Start 3.45pm, Departure 2.15pm

08:30-09:00. Wednesday Worship

Week 3 (Week B)- Burton House

Thursday 23 January

17:00-20:00. Basketball v Wells (A)

14:00-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Kingswood, Away

Lost Property Collection Day

16:45-18:00. Netball, PPc vs RHS, U14A,B,C, Home, Start 4.45pm

16:30-20:30. POSTPONED- St Mary's House Outing

Week 3 (Week B)- Burton House

Friday 24 January

16:30-20:00. Twelfth Night- Tech rehearsals

Week 3 (Week B)- Burton House

08:30-09:00. Whole School Assembly- EAL (Chinese New year)

Saturday 25 January

18:00-19:00. Boarders Mass

11:30-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Kingswood, Home and Away

12:00-17:00. Netball, PPC vs Burton Girls School, 1sts and 3rds, Times and Venues TBC

Week 3 (Week B)- Burton House

Sunday 26 January

Boarders Trip

10:00-18:00. Twelfth Night- Full tech/costume rehearsal

Week 3 (Week B)- Burton House

Monday 27 January

AQA A Level Biology monitoring visit

16:45-17:45. HsMs Meeting

15:30-18:30. Twelfth Night- final dress rehearsal

13:00-18:00. U18's England Hockey Cup, Away, Departure at 1pm

Week 3 (Week B)- Burton House

Week 4 (Week A)- Clifford House

Tuesday 28 January

13:30-17:00. EPQ Bath University trip

07:00-14:30. TBC U16 Avon County competition (rescheduled from 21/01), Away, Departure 7am

19:00-21:00. Twelfth Night Performance

Week 4 (Week A)- Clifford House

Wednesday 29 January

12:45-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Clifton Prep, Home and Away

17:45-18:45. French Trip- Parents' briefing (JWC)

08:30-09:00. French Trip- Student briefing (Room 14)

16:45-17:45. Inter-House Debating Roche v St Mary's (Round Room)

12:15-16:00. Netball, Cricklade Tournament, U13A, Away, Start 1pm, Departure 12.15

13:45-16:30. Netball, PPC vs Dauntsey's, Home and Away

19:00-21:00. Twelfth Night Performance

08:30-09:00. Wednesday Worship

Week 4 (Week A)- Clifford House

Thursday 30 January

07:30-14:00. Boys' Hockey Avon U14, T2, U14A, Away, Departure 7.30am

09:00-16:30. IAPS Conference

13:45-17:00. Netball, PPC vs Dauntsey's, Home and Away

19:00-21:00. Twelfth Night Performance

Week 4 (Week A)- Clifford House

Friday 31 January

19:00-21:00. Twelfth Night Performance

Warwick Uni 'Greek Drama' trip- L6 & U6

Week 4 (Week A)- Clifford House

08:30-09:00. Whole School Assembly- Mr Blaikley

Saturday 1 February

12:00-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Dauntsey's, Home and Away

11:00-12:30. Boys' Hockey, PPC vs Merchant Taylprs Prep, U13A, Home, Start at 11am

10:15-11:00. Boys' Hockey, PPC vs Walhampton,U13A, Home, Start at 10.15am

13:00-17:00. Netball, PPC vs Monkton/Kings Tauton, Home and Away

Week 4 (Week A)- Clifford House

Sunday 2 February

11:00-12:00. Sunday Mass

Week 4 (Week A)- Clifford House

Monday 3 February

L5 Retreat (voluntary)

18:00-21:00. U5 Parent Teacher Consultation

Week 4 (Week A)- Clifford House

Week 5 (Week B)- English House

Tuesday 4 February

14:00-17:45. Internal GCSE Revision Workshop

17:45-20:30. Joint F4 Burton & F4 Arundell inning

Week 5 (Week B)- English House

Wednesday 5 February

17:30-21:00. A LEVEL Drama Practical Examination

A Level PE Revision Conference

13:30-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Monkton Prep, Home and Away

16:45-17:45. Inter-House Debating English v Clifford (Round Room)

L5 DT Trip to London

12:15-16:30. Netball, U12A KES Tournament, Start 1pm, Departure 12.15pm

14:00-15:30. Netball, U13 Bottoms up Festival, U13C, Home, Start 2pm

08:30-09:00. Wednesday Worship

Week 5 (Week B)- English House

Thursday 6 February

14:45-18:00. Girls' Cricket, PPC vs Downside, U15's - Cancelled

08:30-09:30. Intermediate Maths Challenge

14:00-17:00. Netball, PPC vs Wells Cathedral, Home and Away

12:00-17:00. U5 Historians (Hitler on Trial)

13:30-17:30. U6 Art/Photography/Textiles resourcing workshop

Week 5 (Week B)- English House

Friday 7 February

17:30-20:30. Clifford House Dinner

Week 5 (Week B)- English House

08:30-09:00. Whole School Assembly- Burton House

Saturday 8 February

12:15-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Monkton, Home and away

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

12:00-16:00. Netball, PPC vs Colston's Home and Away

Week 5 (Week B)- English House

Sunday 9 February

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

17:00-18:00. Sunday Mass

Week 5 (Week B)- English House

Monday 10 February

16:10-18:00. Boys' Hockey, PPC vs KES, U13A, U12A, Away, Start 4.45pm, Departure4.10pm

16:45-17:45. Fr Augusto Zampini Davies- talk at Prior Park College on the Amazon Synod.

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

Week 5 (Week B)- English House

Week 6 (Week A)- Fielding House

Tuesday 11 February

16:30-18:30. Bandnight Tech Rehearsal

08:30-16:30. GCSE Drama Practical Exam

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

18:00-21:00. U6 Parent Teacher Consultation

Week 6 (Week A)- Fielding House

Wednesday 12 February

19:00-21:00. Bandnight

14:15-16:30. Boys' Hockey, PPC vs Beechen Cliff, Home and Away

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

14:30-17:00. Netball, PPC vs All Hallows, Home, U13A and U12A-start 2.30pm, U13B and U12B- start 3.30pm

Week 6 (Week A)- Fielding House

08:30-09:00. Whole School Congregational Singing Practice

Thursday 13 February

13:30-16:30. Boys' Hockey, PPC vs KES, Home and Away

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

Week 6 (Week A)- Fielding House

Friday 14 February

Lent Half Term break

MFL Trip to Lyon (F4 & L5)

Week 6 (Week A)- Fielding House

Saturday 15 February

Lent Half Term break

Sunday 16 February

Lent Half Term break

Monday 17 February

Lent Half Term break

Tuesday 18 February

Lent Half Term break

Wednesday 19 February

Lent Half Term break

Thursday 20 February

Lent Half Term break

Friday 21 February

Lent Half Term break

Saturday 22 February

Lent Half Term break

Sunday 23 February

Boarders Return

21:00-22:00. Boarders return

Lent Half Term break

Monday 24 February

16:45-17:45. Academic Committee Meeting

Classes begin

Lent Half Term break

14:30-15:30. RAP Project (F4)

12:30-13:30. RAP Project (L3 & L4)

Week 7 (Week B)- Roche House

Tuesday 25 February

Boys' Hockey, Avon U12, T2, Monkton Prep

19:30-21:30. POSTPONED L5 & L6 Drama Trip- Volpone @ Egg Theatre

Week 7 (Week B)- Roche House

Wednesday 26 February

6th Form Classics Trip to London

10:00-11:00. Ash Wednesday- Whole School Mass

15:30-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Cricklade Manor, U13C, Home, Start 3.30pm

13:30-17:00. Boys' Hockey, PPC vs KLB, Home and Away

16:45-18:00. L3-F4 Mardi Gras

14:00-17:00. Netball, PPC vs Wells Cathedral, U13B and U12A,B, Away, Start 3.15, Departure 2pm

12:30-17:00. Netball, U13 KES Tournament, U13A, Away, Start 1pm

Week 7 (Week B)- Roche House

Thursday 27 February

14:30-16:30. Basketball, Senior Boys vs Downside, Home, 3pm start

16:00-18:00. Boys' Hockey, PPC vs KES, U14A Home, U14B Away, Start 4.45pm

14:45-18:00. Girls' Cricket, U15's, Away, Departure 2.45pm, Venue Downside

Hockey U16 T3 Regional Finals @ Millfield School, departure 7.15am

15:00-18:00. Netball, PPC vs RHS, Away, 1sts,2nds and 3rds, Departure 3pm, Start 4pm

12:00-18:00. Rugby, Wycliffe 7s, U16s, CANCELLED

Week 7 (Week B)- Roche House

Friday 28 February

Week 7 (Week B)- Roche House

08:30-09:00. Whole school Assembly- Deputy Head, Academic

Saturday 29 February

12:00-17:00. Boys' Hockey, PPC vs King's Bruton, Home and Away

12:15-16:00. Netball, PPC vs KES, Home and Away

Week 7 (Week B)- Roche House

Sunday 1 March

Rugby 7's Tournament Colston's School, CANCELLED

11:00-12:00. Sunday Mass

Week 7 (Week B)- Roche House

Monday 2 March

18:00-21:00. F3 Parent Teacher Consultation

16:00-18:00. Music Peri PTC

15:30-16:30. Netball, PPC vs KES, U15C, Home, Start at 3.30pm

11:00-16:00. Sports Photos TBC

Week 7 (Week B)- Roche House

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Tuesday 3 March

Academic Scholars Trip

12:00-18:00. Boys' Hockey, Avon U13, T1, Monkton Prep, Start at 1pm

16:30-20:30. LAMDA Showcase

16:45-17:45. Netball, PPC vs KES, U14C, Home, Start at 4.45pm

11:00-16:00. Sports Photos TBC

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Wednesday 4 March

12:30-15:30. Boys' Hockey PPC vs KES, CANCELLED

13:30-18:30. England Hockey U18 Cup T2 Round 3, 1stXI vs Bromsgrove School, Departure 1.30pm

14:30-16:30. F4- Fair Trade talk

18:00-19:00. Greece Trip- Parents Information evening

16:45-17:45. Inter-House Debating Semi Final (Round Room)

13:30-17:30. Netball, PPC vs St Mary's Calne, Away, U13A,B,C, U12A,B,C Start 3pm, Departure 1.30pm

U13 Rugby Sevens Tournament Clayesmore Prep School

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Thursday 5 March

15:00-16:30. Basketball, Senior Boys vs Beechen Cliff, Home

Hockey, West U14 T2 Regionals, U14A, Away, Departure 7am, Venue: Millfield

13:45-17:30. Netball, PPC vs Clifton High, Away, 1sts, 2nds and 3rds, Satrt 3.30pm, Departure 1.45pm

12:00-18:00. Rugby, Wycliffe 7s, U18s, Away, Start at 1.30pm

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Friday 6 March

17:30-20:30. Allen House Dinner

17:30-20:30. Mid Somerset Festival- Bands and Orchestras

09:00-11:30. Open Morning

Week 8 (Week A)- St Mary's House

08:30-09:00. Whole school Assembly- Deputy Head's of School

Saturday 7 March

12:00-17:00. Boys' Hockey, PPC vs BGS, Home and Away

CCF Activity Weekend

09:00-16:00. LAMDA Exams

11:30-17:00. Netball, PPC vs Warminster, Home and Away

Rugby, The Downs School Sevens, CANCELLED

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Sunday 8 March

CCF Activity Weekend

Rugby 7's, West Of England, CANCELLED

17:00-18:00. Sunday Mass

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Monday 9 March

10:00-11:00. 6th Form History Workshop- Rm 9

18:30-20:30. Bath Strings Academy Soiree

CCF Activity Weekend

16:45-17:45. HsMs meeting

13:20-14:15. L3 & F3- Histories of the Unexpected with Sam Willis and James Daybell (Round room)

Week 8 (Week A)- St Mary's House

Week 9 (Week B)- Allen House

Tuesday 10 March

17:45-19:00. UCAS Parents Information Evening

Week 9 (Week B)- Allen House

Wednesday 11 March

12:30-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Pinewood, Home and Away

16:45-17:45. Inter-House Debating Semi Final (Round Room)

14:30-16:45. L6 Bath University Visit

16:30-20:00. Little Shop of Horrors- Act 1 rehearsal

Little Shop of Horrors- Theatre and set up

13:45-17:30. Netball, PPC vs Colston's , Away, U13A,B, U12A,B, Start 3.30pm, Departure 1.45pm

08:30-09:00. Wednesday Worship

Week 9 (Week B)- Allen House

Thursday 12 March

17:30-18:30. GCSE Revision Parents Presentation

14:00-16:30. GCSE Revision Workshop

16:45-17:45. L3-L6 Year Group Committee meeting

Mid Somerset Festival- Secondary Choral Day

Week 9 (Week B)- Allen House

Friday 13 March

10:00-12:15. GCSE Seminar: Judaism, with Clive Lawton OBE

16:30-20:00. Little Shop of Horrors- Act 2 rehearsal

Mid Somerset Festival- Music Theatre day

16:30-18:30. Swimming Gala vs Kingswood, Away, 5pm Start

09:00-16:00. U6 Biologists- DNA Workshop (Bristol)

Week 9 (Week B)- Allen House

08:30-09:00. Whole school Assembly- PPA and Alumni Head's Committee

Saturday 14 March

09:30-11:30. Basketball, Senior Boys vs Kingswood, Home, 10am start

12:00-17:00. Boys' Hockey, PPC vs Millfield, Home and Away

09:00-12:00. Little Shop of Horrors- Tech rehearsal

12:45-17:00. Netball, PPC vs Kings Bruton, Home and Away

Week 9 (Week B)- Allen House

Sunday 15 March

Little Shop of Horrors- Full final dress rehearsal

Rugby 7s, Dean Close, U14's, CANCELLED

11:00-12:00. Sunday Mass with All Hallows Choir

U16 Boys' Badminton National Schools Regional Round

Week 9 (Week B)- Allen House

Monday 16 March

CANCELLED Mid Somerset Festival- Junior Choral Classes

18:00-19:30. L3 & F3 Parents revision workshop

16:30-18:00. Little Shop of Horrors- Final Tech rehearsal

U16 Boys' Badminton National Schools Regional Round

Week 10 (Week A)- Arundell House

Week 9 (Week B)- Allen House

Tuesday 17 March

CANCELLED Mid Somerset Festival- Young adults vocal classes

13:30-17:00. Girls' Tennis, National Schools Qualifying Round CANCELLED

16:30-19:00. Little Shop of Horrors- Cast Call

15:45-17:00. Netball, PPC vs St Mary's Calne, CANCELLED

19:00-21:30. POSTPONED Little Shop of Horrors- Performance

U16 Boys' Badminton National Schools Regional Round

Week 10 (Week A)- Arundell House

Wednesday 18 March

14:15-17:00. Boys' Hockey, PPC vs The Downs, CANCELLED

13:45-16:30. Netball, PPC vs Colder House, U13C, CANCELLED

16:45-18:00. Netball, PPC vs RHS, CANCELLED

13:15-17:00. Netball, PPC vs Sexey's, CANCELLED

19:00-21:30. POSTPONED Little Shop of Horrors- Performance

U16 Boys' Badminton National Schools Regional Round

Week 10 (Week A)- Arundell House

Thursday 19 March

13:15-18:00. Girls' Tennis, National Schools Qualifying Round CANCELLED

Hockey, U13 Regional Finals, Millfield School, CANCELLED

13:45-14:15. Inter-House Debating FINAL (Round Room)

13:45-17:30. Netball, PPC vs QEH, CANCELLED

U16 Boys' Badminton National Schools Regional Round

Week 10 (Week A)- Arundell House

Friday 20 March

CANCELLED GCSE PE Moderation day

19:00-21:30. POSTPONED Little Shop of Horrors- Performance

Week 10 (Week A)- Arundell House

Saturday 21 March

12:00-18:00. Boys' Hockey, PPC vs Dean Close,CANCELLED

10:00-15:30. HSK Examinations

08:30-13:00. Netball, PPC vs St Johns on the Hill, CANCELLED

19:00-21:30. POSTPONED Little Shop of Horrors- Performance

Week 10 (Week A)- Arundell House

Sunday 22 March

19:00-20:00. Sunday Mass

Week 10 (Week A)- Arundell House

Monday 23 March

Boys' Hockey, U15's National Finals CANCELLED

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U13's CANCELLED

Week 10 (Week A)- Arundell House

Week 11 (Week B)- Burton House

Tuesday 24 March

Boys' Hockey, U15's National Finals CANCELLED

Hockey, U16 T3 National Finals, CANCELLED

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament- U18's CANCELLED

Week 11 (Week B)- Burton House

Wednesday 25 March

12:45-18:00. Boys' Hockey, PPC vs Cheltenham College Prep, CANCELLED

Boys' Hockey, U15's National Finals CANCELLED

12:45-17:00. Netball, PPC vs Clifton College Prep, CANCELLED

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament- U16's CANCELLED

Week 11 (Week B)- Burton House

Thursday 26 March

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament- U14's CANCELLED

Week 11 (Week B)- Burton House

Friday 27 March

POSTPONED Trinity Music Exams

Week 11 (Week B)- Burton House

Saturday 28 March

12:00-17:00. Netball, PPC vs Clifton College, CANCELLED

POSTPONED Allen House- Big Charity Weekend

Week 11 (Week B)- Burton House

Sunday 29 March

POSTPONED Allen House- Big Charity Weekend

Week 11 (Week B)- Burton House

Monday 30 March

POSTPONED ABRSM Music Exams

POSTPONED Allen House- Big Charity Weekend

Week 11 (Week B)- Burton House

Week 12 (Week A)- Clifford House