Current Term

Monday 4 September

Girls' Hockey Pre-Season Cardiff Met Tour 1st XI

11:00-17:00. John Moore Uniform Shop in John Wood Chapel

New Boarders arrive and established L6 Boarders return

15:00-17:00. Pre-season Juniors Girls' Hockey Baines, PPPS and Brownlow

15:00-17:00. Pre-season Year 7 & 8 PPPS/PPC Rugby

WEEK 1 (WEEK A)

Tuesday 5 September

All other Boarders return

08:30-14:00. L3 Induction

L6 Induction

16:00-19:30. Pre-season Girls' Hockey U14's and U15's

16:30-18:00. U14A Pre-Season Rugby Training

WEEK 1 (WEEK A)

Wednesday 6 September

16:30-17:30. Activities Fair (BSR)

CLASSES BEGIN

WEEK 1 (WEEK A)

Thursday 7 September

15:30-19:00. Rugby vs Clayesmore

WEEK 1 (WEEK A)

Friday 8 September

18:00-20:00. 6th Form Social to Jimmy Spices

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

13:15-14:00. U12 and U13 Baines Netball Club Starts

WEEK 1 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Headmaster

Saturday 9 September

12:00-17:45. Girls' Hockey vs Kings Bruton Away

14:00-17:00. Girls' Hockey vs Kings Bruton Home

09:45-11:45. Hedda Gabler Rehearsal

PPA Committee Meeting

PPC 10 Year Alumni Reunion

14:30-17:00. Rugby vs Marlborough College

10:00-11:30. Saturday Active starts today at 10.00am

WEEK 1 (WEEK A)

Sunday 10 September

10:00-18:00. Boarders' Trip to Weston super Mare

09:00-10:00. Mass for Boarders

WEEK 1 (WEEK A)

Monday 11 September

Activities begin today at 4.45pm

Instrumental Lessons Start today

16:45-17:45. U15 and U16 Netball Club Starts

WEEK 2 (WEEK B)

Tuesday 12 September

16:45-17:45. U18 Netball Club Starts

16:30-22:00. U6 Drama Trip to "The Caretaker" in Bristol

WEEK 2 (WEEK B)

Wednesday 13 September

13:00-16:00. Girls' Hockey PPPS Bottoms Up Remaining U13s Away

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

16:30-17:30. MEDSOC (Mrs Melanie De Jaeger)

13:30-16:30. PPC U13A Girls' Hockey Tournament Home

13:00-16:00. RHS U13B Girls' Hockey Tournament Away

14:30-16:30. Spectroscopy Session for Sixth Form Chemists (at PPC)

14:30-16:30. U12 & U13 Rugby vs PPPS (Home)

16:45-17:45. U14 Netball Club Starts

U6 Geography Trip to Shropshire

WEEK 2 (WEEK B)

Thursday 14 September

13:45-16:30. U16A and Priors XI Hockey vs King Edward's School Girls' Hockey Away

U6 Geography Trip to Shropshire

WEEK 2 (WEEK B)

08:45-10:00. Whole School Start of Term Mass

Friday 15 September

16:30-18:00. Arundell House Tea Party

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

08:30-10:00. PoP Coffee Morning & Second Hand Uniform Sale (Pavilion)

U6 Geography Trip to Shropshire

WEEK 2 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Senior Deputy Head

Saturday 16 September

09:45-11:45. Hedda Gabler Rehearsal

12:15-16:00. PPC Girls' Hockey vs King Edward's School Bath Away

12:15-16:00. PPC Girls' Hockey vs King Edward's School Bath Home

14:30-17:00. Rugby vs Kings Taunton

U6 Geography Trip to Shropshire

WEEK 2 (WEEK B)

Sunday 17 September

13:30-17:00. Boarders' Outing

11:00-12:00. Mass (Senior Chapel Choir)

U6 Geography Trip to Shropshire

WEEK 2 (WEEK B)

Monday 18 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

16:30-18:15. Allen House Football

WEEK 3 (WEEK A)

Tuesday 19 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

14:30-15:25. F3 & F4 Self Harm Talk in P5 (BSR)

19:00-20:30. F4 Parents' Information Evening

15:30-16:25. L5 & U5 Self Harm Talk in P6 (BSR)

14:30-15:25. P6 U6 EPQ Presentations (2 pupils)

WEEK 3 (WEEK A)

Wednesday 20 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

18:30-19:30. Parent Information Evening for Rome Trip

16:00-18:00. U12 & U13 Rugby vs Colstons

WEEK 3 (WEEK A)

Thursday 21 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

16:30-17:30. 1st XI Girls' Hockey vs Royal High School Home

14:30-16:50. P5&6 U6 EPQ Presentations (5 students)

19:00-21:30. Ralph Allen Lecture: Richard van Emden

14:45-18:00. Rugby vs Beechen Cliff

WEEK 3 (WEEK A)

Friday 22 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

WEEK 3 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Head's Committee

Saturday 23 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

09:45-11:45. Hedda Gabler Rehearsal

OPEN MORNING (Compulsory for all students)

12:30-16:30. PPC Girls' Hockey vs Dauntsey's School Away

13:45-16:45. PPC Girls' Hockey vs Dauntsey's School Home

WEEK 3 (WEEK A)

Sunday 24 September

DUTY: ST MARY'S / CLIFFORD

13:30-17:00. Boarders' Outing

WEEK 3 (WEEK A)

Monday 25 September

17:00-17:45. Headmaster's Academic Society (Zena Kamash) (JWC)

16:45-18:00. Rugby vs Colston's

16:30-17:00. Tea for Academic Scholars (ACH)

16:45-18:00. U19 & U16 Pre-Season Netball vs KES (Away)

WEEK 4 (WEEK B)

Tuesday 26 September

European Day of Languages

15:30-16:30. P6 U6 EPQ Presentations (2 students)

18:00-20:00. Sixth Form Open Evening

WEEK 4 (WEEK B)

Wednesday 27 September

Girls' Hockey Games Remaining U13s Home

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

16:30-17:30. MEDSOC (Dr James Bartlett)

15:15-17:15. PPC Girls' Hockey vs Royal High School Home and Away

14:45-17:45. U12 & U13 Rugby vs QEH (Away)

16:30-18:00. U14 Pre-Season Netball vs KES (Home)

WEEK 4 (WEEK B)

Thursday 28 September

16:30-18:00. English House Tea Party

14:30-16:30. P5&6 U6 EPQ Presentations (4 students)

13:45-16:00. PPC Girls' Hockey vs Kingswood Home and Away

14:30-17:00. Rugby vs Kings Bruton

WEEK 4 (WEEK B)

Friday 29 September

17:45-19:00. 1st XI Girls' Hockey vs King Edward's School Away

F4 Out All Day to Mill on the Brue

13:15-14:00. L3 to Cressida Cowell Author Event (BSR) (330 students in total)

08:30-10:00. PoP Coffee Morning & Second Hand Uniform Sale (Pavilion)

U6 Sports' Leaders at Skern Lodge

WEEK 4 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Congregational Singing

Saturday 30 September

EXEAT WEEKEND (No fixtures or Sunday Mass)

CCF Royal Navy Field Weekend

U6 Sports' Leaders at Skern Lodge

WEEK 4 (WEEK B)

Sunday 1 October

EXEAT WEEKEND (No fixtures or Sunday Mass)

CCF Army Trip Departs this afternoon

CCF Royal Navy Field Weekend

U6 Sports' Leaders at Skern Lodge

WEEK 4 (WEEK B)

Monday 2 October

16:40-17:40. 1st Netball Team VS KES Home

CCF Royal Navy and Army Field Days

DUTY: ROCHE / FIELDING

13:45-14:15. Informal Lunchtime Recital Series starts today

WEEK 5 (WEEK A)

Tuesday 3 October

Girls' Hockey U18 Avon School Competition 1st XI Away

DUTY: ROCHE / FIELDING

WEEK 5 (WEEK A)

Wednesday 4 October

Girls' Hockey Games Remaining U13s Home

DUTY: ROCHE / FIELDING

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

Laudato Si Primary School Activity Day

13:30-16:30. PPC U12A Girls' Hockey Tournament Home

12:30-16:30. RHS U12B Girls' Hockey Tournament Away

16:30-18:00. U12 & U13 Rugby vs KES

14:30-16:30. U6 Chemistry Spectroscopy Visit (here) P5 & 6

WEEK 5 (WEEK A)

Thursday 5 October

14:30-17:00. Girls' Hockey 1stXI vs Beechen Cliff

16:00-17:00. Girls' Hockey U16A vs Sherborne Girls Home

DUTY: ROCHE / FIELDING

WEEK 5 (WEEK A)

Friday 6 October

13:00-14:00. F4 Author Event (BSR) P4 then to lunch

Girls' Hockey U16A Avon Schools Competition Away

DUTY: ROCHE / FIELDING

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

16:30-17:30. House Music Rehearsal No 1

18:30-22:30. L5-U6 Drama & Classic evening trip to "Antigone"

WEEK 5 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Charities' Committee

Saturday 7 October

DUTY: ROCHE / FIELDING

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

13:45-17:00. PPC Girls' Hockey vs Wells Cathedral Away

13:30-17:30. PPC Girls' Hockey vs Wells Cathedral Home

14:30-17:00. Rugby vs Monkton

Veterans' Lunch

WEEK 5 (WEEK A)

Sunday 8 October

13:30-17:00. Boarders' Outing

DUTY: ROCHE / FIELDING

11:00-12:00. Mass (Senior Chapel Choir)

WEEK 5 (WEEK A)

Monday 9 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

16:45-17:45. "Unlocking Music Potential Workshop " JST

ENTERPRISE WEEK (BSR booked Monday-Wednesday)

WEEK 6 (WEEK B)

Tuesday 10 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

ENTERPRISE WEEK (BSR booked Monday-Wednesday)

16+ Taster Day

Girls' Hockey U14 Avon Schools Competition Away

Sixth Form Inspire Enterprise Conference (BSR)

WEEK 6 (WEEK B)

Wednesday 11 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

ENTERPRISE WEEK (BSR booked Monday-Wednesday)

Entreprise Day (Whole School off timetable) (BSR)

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

16:30-17:30. MEDSOC (Dr Mark Mallet)

16:30-17:45. U14 Pre-Season Netball vs RHS (Home)

WEEK 6 (WEEK B)

Thursday 12 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

ENTERPRISE WEEK (BSR booked Monday-Wednesday)

16:30-17:30. House Music Rehearsal No 2

18:30-22:30. L5-U6 Drama evening trip to "Metamorphosis" at Kingswood

16:30-18:00. Pre-Season U19 Netball vs RHS (Home)

13:45-15:30. UNA 6th Form Conference

WEEK 6 (WEEK B)

Friday 13 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

ENTERPRISE WEEK (BSR booked Monday-Wednesday)

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

08:30-10:00. PoP Coffee Morning & Second Hand Uniform Sale (Pavilion)

16:30-22:00. U6 Drama Trip to "The Weir" in Bristol

WEEK 6 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: U6 Peer Supporters

Saturday 14 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

16:40-17:40. Hedda Gabler Rehearsal

14:00-18:00. PPC Girls' Hockey vs Bristol Grammar School Away

13:30-16:00. PPC Girls' Hockey vs Bristol Grammar School Home

14:30-17:00. Rugby vs QEH

WEEK 6 (WEEK B)

Sunday 15 October

DUTY: ST MARY'S / BURTON

13:30-17:00. Boarders' Outing

11:00-12:00. Mass (Senior Chapel Choir)

WEEK 6 (WEEK B)

Monday 16 October

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

16:30-17:30. House Music Rehearsal No 3 (incl Tech)

18:00-19:30. Parents of Prior AGM (JWC)

WEEK 7 (WEEK A)

Tuesday 17 October

11+ Taster Day

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

WEEK 7 (WEEK A)

Wednesday 18 October

16:30-19:00. Arundell House Innings

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

16:40-17:40. Hedda Gabler Rehearsal

WEEK 7 (WEEK A)

Thursday 19 October

18:00-20:00. English House Slumber Party

16:30-22:00. 6th Form Drama Trip to "Waiting for Godot" in Bristol

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

15:00-17:30. PPC Girls' Hockey vs Dean Close Home and Away

14:30-16:30. Rugby vs Kingswood

WEEK 7 (WEEK A)

Friday 20 October

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

Senior House Music

WEEK 7 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: GCSE Awards to L6

Saturday 21 October

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

HALF TERM

WEEK 7 (WEEK A)

Sunday 22 October

DUTY: ALLEN / ARUNDELL

HALF TERM

WEEK 7 (WEEK A)

Monday 23 October

HALF TERM

Tuesday 24 October

HALF TERM

Wednesday 25 October

HALF TERM

Thursday 26 October

HALF TERM

Friday 27 October

Classics & Music Trip to Rome

HALF TERM

Saturday 28 October

Classics & Music Trip to Rome

HALF TERM

Sunday 29 October

Classics & Music Trip to Rome

HALF TERM

Monday 30 October

Classics & Music Trip to Rome

HALF TERM

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

WEEK 8 (WEEK B)

Tuesday 31 October

Classics & Music Trip to Rome

HALF TERM

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

WEEK 8 (WEEK B)

Wednesday 1 November

All Saints

08:30-11:30. AQA English GCSE Paper 1 Re-sit (ACH) (4 candidates)

13:00-16:30. Girls' Hockey PPPS and Clifton Prep Triangular Home and Away

CLASSES BEGIN

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

14:30-17:45. U13 Rugby vs PPPS (Away)

14:30-17:30. U13A & U12A Training & Matches vs PPPS

WEEK 8 (WEEK B)

08:45-09:45. Whole School Mass for All Saints

Thursday 2 November

All Souls

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

18:00-21:00. L6 Parent Teacher Consultation

08:30-12:00. Oxbridge Entrance Exams (ACH) (11 candidates)

13:30-18:00. U16A Girls' Hockey vs St Mary's Calne Away

WEEK 8 (WEEK B)

Friday 3 November

08:30-11:30. AQA English GCSE Paper 2 Re-sit (ACH) 4 candidates

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

WEEK 8 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Deputy Head Academic

Saturday 4 November

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

09:45-11:45. Hedda Gabler Rehearsal

11:00-15:30. PPC Girls' Hockey vs King Edward's School Home and Away

14:45-17:00. Rugby vs Dauntseys

09:00-13:00. Trinity Music Theory Exam (BSR)

WEEK 8 (WEEK B)

Sunday 5 November

13:30-17:30. EAL Speaking Competition

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

11:00-12:00. Mass (Choir of All Hallows)

WEEK 8 (WEEK B)

Monday 6 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

18:00-20:00. Medical Interviews (Academy Hall/JWC)

WEEK 9 (WEEK A)

Tuesday 7 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

Senior Maths Challenge

16:30-22:00. U5 & L6 Drama Trip to "Tin Drum" in Bristol

WEEK 9 (WEEK A)

Wednesday 8 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

Girls' Hockey Games Remaining U13s Home

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

13:45-17:15. PPC Girls' Hockey vs Colstons Home and Away

14:45-17:00. U12 & U13 Rugby vs Dauntseys

WEEK 9 (WEEK A)

Thursday 9 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

13:15-14:30. Concert at St Luke's Wellsway (lunchtime)

09:30-15:30. U19 Netball County Finals Tournament at Kingswood

WEEK 9 (WEEK A)

Friday 10 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

16+ Academic Scholarship Exams and Headmaster Interviews

16:30-20:00. Fielding House Christmas trip to Cribbs Causeway

Badminton England Taster Session

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

19:00-21:00. LAMDA Show

08:30-10:00. PoP Coffee Morning & Second Hand Uniform Sale (Pavilion)

WEEK 9 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Headmaster (Remembrance)

Saturday 11 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

09:45-11:50. Hedda Gabler Rehearsal

13:30-16:30. PPC Girls' Hockey vs Queen's Taunton Home and Away

14:30-17:00. Rugby vs Downside

WEEK 9 (WEEK A)

Sunday 12 November

DUTY: ST MARY'S / ENGLISH

13:30-17:00. Boarders' Outing

Remembrance Sunday

10:45-11:45. Remembrance Sunday Mass (with CCF Representatives & Choirs)

WEEK 9 (WEEK A)

Monday 13 November

15:15-17:30. Art Scholars to Holburne Museum

Girls' Hockey Avon U13 Tournament Away

DUTY: ALLEN / FIELDING

WEEK 10 (WEEK B)

Tuesday 14 November

16+ Scholarship Assessments (Sport and Practical)

DUTY: ALLEN / FIELDING

18:30-20:00. L5 Parents' Information Evening (Academy Hall)

13:30-15:30. U16A Netball County Tournament (Kingswood)

WEEK 10 (WEEK B)

Wednesday 15 November

13:00-16:00. 6th Form French to Bristol University Language Learning Lecture

16:30-22:00. A Level Economists to Bristol Festival of Economics

DUTY: ALLEN / FIELDING

16:40-17:50. Hedda Gabler Rehearsal

16:30-17:30. MEDSOC (Dr Tom Simpson)

14:00-17:00. PPC Girls' Hockey vs Monkton Prep School Home

16:30-17:30. St Mary's House Charity Event

14:30-14:30. U12 & U13 Rugby vs All Hallows and Port Regis

WEEK 10 (WEEK B)

Thursday 16 November

DUTY: ALLEN / FIELDING

19:00-21:00. International Student Voice Competition (at Kingswood)

L6 Retreat (Optional)

18:30-19:30. Talk by James Brickell - Biology Department

13:30-15:30. U14A Netball County Tournament at Kingswood

U18 Girls Hockey West Finals (TBC if progress to final)

WEEK 10 (WEEK B)

Friday 17 November

13+ Taster Day

DUTY: ALLEN / FIELDING

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

18:30-20:00. L3-U6 Music Composition Showcase (JWC)

WEEK 10 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Heads of School

Saturday 18 November

DUTY: ALLEN / FIELDING

09:45-11:45. Hedda Gabler Rehearsal

13:30-17:00. PPC Girls' Hockey vs Cheltenham College Home and Away

Rugby vs Wycliffe College

WEEK 10 (WEEK B)

Sunday 19 November

10:00-18:00. Boarders' Trip

DUTY: ALLEN / FIELDING

09:00-10:00. Mass for Boarders

WEEK 10 (WEEK B)

Monday 20 November

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

14:00-21:00. Jazz Workshop at Monkton (Big Band) and including evening concert

WEEK 11 (WEEK A)

Tuesday 21 November

09:00-14:00. F4 Trip to Cheddar Gorge

15:30-18:00. Daisy Pulls it Off Full Dress Rehearsal

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

18:30-18:30. New York Trip Presentation (Dairy)

WEEK 11 (WEEK A)

Wednesday 22 November

19:00-21:30. "Daisy Pulls It Off" Performance

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

13:00-16:00. PPC Girls' Hockey vs All Hallows Home and Away

14:30-16:30. U12 & U13 Rugby vs Beechen Cliff (Home)

WEEK 11 (WEEK A)

Thursday 23 November

19:00-21:00. "Daisy Pulls It Off" Performance

13:45-17:00. Girls' Hockey Games 3rds and 4ths Bath Uni

15:00-16:30. Basketball vs Marlborough College (Sports' Hall)

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

13:00-16:30. PPC Girls' Hockey vs Monkton Home and Away

15:00-16:30. Pre Christmas Basketball Fixture

WEEK 11 (WEEK A)

Friday 24 November

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

08:30-10:00. PoP Coffee Morning & Second Hand Uniform Sale (Pavilion)

10:00-12:15. U6 History Seminar (P2 & 3)

WEEK 11 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Ms Young & Mr Knights

Saturday 25 November

EXEAT WEEKEND (No Saturday fixtures or Sunday Mass)

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

13:30-17:00. Netball County Finals (All Year Groups) Tournament at Clifton College

WEEK 11 (WEEK A)

Sunday 26 November

EXEAT WEEKEND (No Saturday fixtures or Sunday Mass)

DUTY: ROCHE / ARUNDELL

WEEK 11 (WEEK A)

Monday 27 November

DUTY: ST MARY'S / BURTON

19:00-20:00. L5-U6 Krakow History Trip Parent Briefing

WEEK 12 (WEEK B)

Tuesday 28 November

DUTY: ST MARY'S / BURTON

13:30-15:00. BANES Cross Country

WEEK 12 (WEEK B)

Wednesday 29 November

DUTY: ST MARY'S / BURTON

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

18:00-21:00. L5 Parent Teacher Consultation

Paragon Year 6 Interview Days (Academy Hall)

13:30-17:00. PPC Girls' Hockey vs St Mary's Calne Home and Away

Sports' Team Photography from P3 onwards

WEEK 12 (WEEK B)

Thursday 30 November

DUTY: ST MARY'S / BURTON

Paragon Year 6 Interview Days (Academy Hall)

15:30-17:30. PPC Girls' Hockey vs Sherborne Girls Home

Sports' Team Photography from P3 onwards

WEEK 12 (WEEK B)

Friday 1 December

DUTY: ST MARY'S / BURTON

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

L3 Retreat (Whole Year Group)

10:00-11:00. L5 & U5 Spanish to JST for Spanish Play

Mixed L5-U6 History Trip to Krakow

08:30-10:00. PoP Coffee Morning & Second Hand Uniform Sale

WEEK 12 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Liturgy Committee (Advent)

Saturday 2 December

DUTY: ST MARY'S / BURTON

09:45-11:45. Hedda Gabler Rehearsal

Mixed L5-U6 History Trip to Krakow

13:15-17:30. PPC Girls' Hockey vs Clayesmore Home and Away

Rugby vs Dean Close

U16 Girls West Indoor Hockey Away

WEEK 12 (WEEK B)

Sunday 3 December

DUTY: ST MARY'S / BURTON

1st Sunday in Advent

13:30-17:00. Boarders' Outing

11:00-12:00. Mass (Joint Senior Chapel and Alumni Choir)

Mixed L5-U6 History Trip to Krakow

U18 Boys West Indoor Hockey Away

U18 Girls West Indoor Hockey Away

WEEK 12 (WEEK B)

Monday 4 December

16:15-17:45. F3 Spanish Tapas Cooking (Dining Hall)

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

Mixed L5-U6 History Trip to Krakow

Tuesday 5 December

11+ Scholarship Assessment Day (Sport)

14:00-14:30. All of F3 at Brownlow House Official Opening with Giles Mercer

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

18:00-21:00. L3 Parent Teacher Consultation

16:15-18:00. L6 Sports' Leaders Athletic Comp at Wellsway

Wednesday 6 December

11+ Scholarship Assessment Day (Practicals)

13+ Scholarship Assessment Day (Practicals)

16:30-21:00. English House Christmas Shopping to Cabot's Circus

16:30-20:00. Arundell Christmas Outing to Bath

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

16:30-17:30. MEDSOC (Dr Helen Dinwoodie)

13:15-17:30. PPC Girls' Hockey vs Dauntseys Home and Away

U12A, U12B & U13A, U13B Rugby v Clifton College Prep School

Thursday 7 December

13+ Scholarship Assessment Day (Sport)

18:30-21:00. Clifford House Film & Pizza Night

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

Friday 8 December

13+ Scholarship Assessment Day (Practicals)

19:00-21:00. Christmas Concert (Chapel)

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

16:40-17:45. Hedda Gabler Rehearsal

U5 Retreat (Optional)

08:30-09:00. Whole School Assembly: English House

Saturday 9 December

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

10:30-13:00. Morning Rugby vs KES

13:30-16:00. PPC Girls' Hockey vs Colstons Home and Away

19:00-23:00. Sixth Form Fancy Dress

Sunday 10 December

13:30-17:00. Boarders' Outings

DUTY: ALLEN / CLIFFORD

11:00-12:00. Mass (Junior Chapel Choir)

19:00-21:00. St Mary's House Dinner

U16 Boys West Indoor Hockey Away

Monday 11 December

DUTY: ROCHE/ENGLISH

19:00-21:00. Carol Service for Parents

08:30-09:00. Junior Sports Assembly (L3 - L5)

WEEK 14 (WEEK B)

Tuesday 12 December

DUTY: ROCHE/ENGLISH

18:00-20:00. English House Christmas Party

08:30-09:00. Senior Sports Assembly

WEEK 14 (WEEK B)

Wednesday 13 December

DUTY: ROCHE/ENGLISH

17:00-17:00. Buses depart

15:00-16:30. Carol Service for Students and Boarders' Parents

WEEK 14 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Headmaster EOT Awards