Current Term

Monday 7 January

21:00-21:00. Boarders return

SCHOOL HOLIDAYS

Tuesday 8 January

DUTY: ALLEN/BURTON

SCHOOL HOLIDAYS

U5 & U6 Mock Exam Week

WEEK 1 (WEEK A)

Wednesday 9 January

14:00-16:00. Boys' Hockey PPC vs Millfield Prep, U13A,B and U12A,B

DUTY: ALLEN/BURTON

U5 & U6 Mock Exam Week

WEEK 1 (WEEK A)

Thursday 10 January

DUTY: ALLEN/BURTON

U5 & U6 Mock Exam Week

WEEK 1 (WEEK A)

Friday 11 January

18:00-20:00. Allen House Dinner

DUTY: ALLEN/BURTON

08:30-10:30. PoP Coffee Morning (Pavillion)

U5 & U6 Mock Exam Week

WEEK 1 (WEEK A)

Saturday 12 January

12:00-17:00. Boys' Hockey PPC vs Clifton, U12A,B, U13A,B,C

DUTY: ALLEN/BURTON

12:30-17:00. Netball PPC vs Kingswood, Home and Away

U5 & U6 Mock Exam Week

WEEK 1 (WEEK A)

Sunday 13 January

DUTY: ALLEN/BURTON

WEEK 1 (WEEK A)

Monday 14 January

08:45-09:30. All School Mass

DUTY: ALLEN/BURTON

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

16:45-17:45. Headmaster's Academic Society: Dr David Thomas "Art in Science"

WEEK 1 (WEEK A)

WEEK 2 (WEEK B)

Tuesday 15 January

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

WEEK 2 (WEEK B)

Wednesday 16 January

13:15-17:00. Boys' Hockey PPC vs Dauntsey's, U12A,B, U13 A,B,C

16:45-17:45. Debating Round One

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

16:45-17:45. Masterclass for Sports Scholars

14:00-15:30. Netball PPC vs Monkton Prep, Home and Away

WEEK 2 (WEEK B)

Thursday 17 January

13:00-17:30. Boys' Hockey PPC vs Dean Close, 2ndXI, 3rdXI, 4thXI

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

18:00-21:00. F3 Parent Teacher Consultation

WEEK 2 (WEEK B)

Friday 18 January

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

16:45-18:00. L3/F3 Swimming Gala v Monkton Combe

WEEK 2 (WEEK B)

Saturday 19 January

18:00-19:00. Boarders Mass

13:00-17:30. Boys' Hockey PPC vs Wells, 1stXI, 2ndXI, 3rdXI, U15A, U14A, U13A, U12A

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

12:30-17:00. Netball PPC vs Downside, Home and Away

WEEK 2 (WEEK B)

Sunday 20 January

15:30-17:30. Basketball V MCS

13:00-19:00. Blue Stockings Dress/Tech Rehearsal

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

11:00-12:00. No Sunday mass today

WEEK 2 (WEEK B)

Monday 21 January

16:40-19:00. Blue Stockings Act 1 Full Run

DUTY: ROCHE/CLIFFORD

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

WEEK 2 (WEEK B)

WEEK 3 (WEEK A)

Tuesday 22 January

19:00-21:30. Arundell House- The Nutcracker

16:40-19:00. Blue Stockings Act 2 Full Run

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

16:30-17:45. The Great Baines Bake Off

WEEK 3 (WEEK A)

Wednesday 23 January

19:00-21:30. Blue Stockings Performance

12:45-17:00. Boys' Hockey PPC vs All Hallows, U13A,B,C, U12A,B,C

16:45-17:45. Debating Round One

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

14:00-18:00. Netball PPC vs Warminster, Away

WEEK 3 (WEEK A)

Thursday 24 January

18:00-20:00. Basketball fixture v Wells Cathedral School (H)

19:00-21:30. Blue Stockings Performance

14:00-16:00. Boys' Hockey PPC vs Kingswood, 3rdXI and 4thXI, Away

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

WEEK 3 (WEEK A)

Friday 25 January

17:00-21:30. Blue Stockings Performance

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

WEEK 3 (WEEK A)

Saturday 26 January

11:15-17:00. Boys' Hockey PPC vs Kingswood, 1stXI, 2ndXI, U15A,B, U14A,B, U13A, U12A

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

12:15-17:30. Netball PPC vs Wells Cathedral, Home and Away

WEEK 3 (WEEK A)

Sunday 27 January

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

11:00-15:00. New Founders Mass and Lunch

WEEK 3 (WEEK A)

Monday 28 January

DUTY: ALLEN/FIELDING

DUTY: ST MARY'S/ENGLISH

WEEK 3 (WEEK A)

WEEK 4 (WEEK B)

Tuesday 29 January

DUTY: ALLEN/FIELDING

18:00-21:00. F4 Parent Teacher Consultation

WEEK 4 (WEEK B)

Wednesday 30 January

16:30-18:00. Basketball v Beechen Cliff

12:45-17:00. Boys' Hockey PPC vs Clifton Prep, U13A,B,C, U12A,B,C

16:45-17:45. Debating Round One

DUTY: ALLEN/FIELDING

12:15-17:30. Netball Cricklade Manor Tournament, U13A, Away

13:45-18:00. Netball PPC vs Daunstey's, Home and Away

WEEK 4 (WEEK B)

Thursday 31 January

19:00-21:00. Band Night- Postponed

14:00-16:30. Boys' Hockey PPC vs Kingswood, 3rdXI and 4thXI, Away

DUTY: ALLEN/FIELDING

13:45-17:30. Netball PPC vs Daunstey's CANCELLED

WEEK 4 (WEEK B)

Friday 1 February

12:15-14:30. Baines House- Is this a Dagger (Egg Theatre)

19:00-23:00. Clifford House Dinner

DUTY: ALLEN/FIELDING

08:30-10:30. PoP Coffee Morning (Pavillion)

WEEK 4 (WEEK B)

Saturday 2 February

12:00-17:00. Boys' Hockey PPC vs Dauntsey's, 1stXI, 2ndXI, 3rdXI, 4thXI, U15A,B, U14A,B- CANCELLED

11:00-14:00. Boys' Hockey Triangular Tournament- CANCELLED

11:00-13:30. Boys' Hockey U13A and U13B Home- CANCELLED

Confirmation Retreat- CANCELLED

DUTY: ALLEN/FIELDING

13:00-17:00. Netball PPC vs Monkton, Home and Away- CANCELLED

WEEK 4 (WEEK B)

Sunday 3 February

Confirmation Retreat- CANCELLED

DUTY: ALLEN/FIELDING

11:00-12:00. Mass (with the Senior Chapel Choir)

WEEK 4 (WEEK B)

Monday 4 February

Confirmation Retreat- CANCELLED

DUTY: ALLEN/FIELDING

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

18:00-21:00. U6 Parent Teacher Consultation

WEEK 4 (WEEK B)

WEEK 5 (WEEK A)

Tuesday 5 February

Confirmation Retreat- CANCELLED

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

14:00-18:00. Internal GCSE PE Revision Workshop

17:45-18:30. Spanish Trip- Information Evening

WEEK 5 (WEEK A)

Wednesday 6 February

19:00-21:00. Band Night

13:45-17:00. Boys' Hockey PPC vs Monkton Prep, U13A,B,C,D, U12A,B,C

16:45-17:45. Debating Round One

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

12:15-17:30. Netball U12A KES Tournament, Away

14:00-16:00. Netball U13 Bottoms Up Festival, U13C Home

08:30-13:45. U5 History to Hitler on Trial

WEEK 5 (WEEK A)

Thursday 7 February

13:30-17:30. A Level Art Resourcing Workshop (Art Department)

13:45-16:30. Boys' Hockey PPC vs KES, Home and Away

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

10:00-15:30. L5 Science to Science Live at Bath Forum

17:00-20:30. St Mary's trip to Cribbs Causeway

WEEK 5 (WEEK A)

Friday 8 February

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

WEEK 5 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Music

Saturday 9 February

CCF Parachuting (non Sport only)

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

12:00-17:30. Netball PPC vs Colstons, Home and Away

WEEK 5 (WEEK A)

Sunday 10 February

14:00-16:30. Basketball V MCS (Away)

CCF Parachuting (non Sport only)

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

11:00-12:00. Mass (with the Senior Chapel Choir)

WEEK 5 (WEEK A)

Monday 11 February

10:00-16:00. Boys' Badminton, Away- Wellsway

CCF Parachuting (non Sport only)

11:00-15:30. County Badminton Match- Boys

DUTY: ROCHE/ARUNDELL

DUTY: ST MARY'S/BURTON

Spanish Trip

WEEK 5 (WEEK A)

WEEK 6 (WEEK B)

Tuesday 12 February

DUTY: ST MARY'S/BURTON

Spanish Trip

17:30-18:30. U5 Parents Study Skills Preperation Workshop

14:30-16:30. U5 Study Skills Preparation Workshop

WEEK 6 (WEEK B)

Wednesday 13 February

13:30-17:30. Boys' Hockey PPC vs Colston's, U13A,B, U12A,B

16:45-17:45. Debating Semi Final

DUTY: ST MARY'S/BURTON

12:20-13:15. L5- Simon Leigh- Your safety and drugs

14:30-16:30. L6 & U6- Simon Leigh- Your safety and drugs

14:45-16:45. Netball PPC vs All Hallows, Home

18:30-20:30. Parents Session- Simon Leigh- Your child's safety and drugs

Spanish Trip

WEEK 6 (WEEK B)

Thursday 14 February

13:15-14:30. Baines House Music

12:00-18:00. Boys' Hockey PPC vs Monkton, 1stXI, 2ndXI, 3rdXI, 4thXI

10:00-11:30. Camino Mass (L3 & F3)

11:00-15:30. County Badminton Match- Girls

DUTY: ST MARY'S/BURTON

10:15-16:30. Girls' Badminton, Away- Wellsway

14:45-16:45. Netball PPC vs Clifton High, 1sts, 2nds and 3rds, Home, Start at 2.45pm

Spanish Trip

WEEK 6 (WEEK B)

Friday 15 February

DUTY: ST MARY'S/BURTON

08:30-10:30. PoP Coffee Morning (Pavillion)

Spanish Trip

WEEK 6 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Deputy Head Pastoral

Saturday 16 February

DUTY: ST MARY'S/BURTON

HALF TERM

Spanish Trip

WEEK 6 (WEEK B)

Sunday 17 February

CCF Bormio Ski Trip

DUTY: ST MARY'S/BURTON

HALF TERM

WEEK 6 (WEEK B)

Monday 18 February

CCF Bormio Ski Trip

DUTY: ST MARY'S/BURTON

HALF TERM

WEEK 6 (WEEK B)

Tuesday 19 February

CCF Bormio Ski Trip

HALF TERM

Wednesday 20 February

CCF Bormio Ski Trip

HALF TERM

Thursday 21 February

CCF Bormio Ski Trip

HALF TERM

Friday 22 February

CCF Bormio Ski Trip

HALF TERM

Saturday 23 February

CCF Bormio Ski Trip

HALF TERM

Sunday 24 February

CCF Bormio Ski Trip

HALF TERM

Monday 25 February

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

14:30-16:30. F4 Textiles Workshop

Tuesday 26 February

18:30-19:30. 6th Form UCAS Information evening (Theatre)

17:30-22:30. Boarders Outing- Cardiff v Everton

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

Wednesday 27 February

13:15-18:00. Boys' Hockey PPC vs KLB, U13A,B,C,D, U12A,B,C,D

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

14:30-16:30. L6 Bath University Visit (No General Studies for U6)

14:00-18:00. Netball PPC vs Wells Cathedral, U13B,C and U12A,B, Away

12:15-17:30. Netball U13 KES Tournament, U13A, Away

18:00-21:00. U5 Parent Teacher Consultation

Thursday 28 February

19:00-21:30. A Level Practical Drama exam

18:00-20:00. Basketball fixture v Wells Cathedral School (A)

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

Prior Park School Gibraltar students visiting

Friday 1 March

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

09:30-11:30. Open Door Morning

Prior Park School Gibraltar students visiting

11:20-12:15. Ten:Ten Talk- F4

14:30-15:25. Ten:Ten Talk- L5

12:20-13:15. Ten:Ten Talk- U5

08:30-09:00. Whole School Assembly: Deputy Head's of School

Saturday 2 March

11:00-12:00. Badminton v Rendcomb College

10:00-11:00. Basketball v Rendcomb College

11:30-18:00. Boys' Hockey PPC vs Queen's, 1st,2nd,3rd,4thXI, U15A,B, U14A,B

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

12:15-17:00. Netball PPC vs KES, Home and Away

Prior Park School Gibraltar students visiting

Sunday 3 March

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

11:00-12:00. Mass (with the Senior Chapel Choir)

Prior Park School Gibraltar students visiting

Monday 4 March

DUTY: ROCHE/ENGLISH

DUTY: ALLEN/CLIFFORD

16:45-18:00. Netball PPC vs KES, U13C and U12C, Home, tart at 4.45pm

Prior Park School Gibraltar students visiting

WEEK 8 (WEEK B)

Tuesday 5 March

DUTY: ROCHE/ENGLISH

12:15-13:15. Holly Smale (Author) L3 and F3

16:00-18:00. Peri Parents Evening- JWC

Prior Park School Gibraltar students visiting

WEEK 8 (WEEK B)

Wednesday 6 March

16:45-17:45. Debating Semi Final Roche v Allen

16:40-17:50. Dress Rehearsal (GCSE Drama Exam)- Parents welcome (DGL)

DUTY: ROCHE/ENGLISH

13:30-18:00. Netball PPC vs St Mary's Calne, U13A,B and U12A,B, Away, start at 3pm

WEEK 8 (WEEK B)

Thursday 7 March

16:40-17:50. Dress Rehearsal (GCSE Drama Exam) Parents welcome (SLP)

DUTY: ROCHE/ENGLISH

14:30-16:25. External Speaker- TBC

15:00-16:30. Netball PPC vs Beechen Cliff, 1sts and 2nds, Home, start at 3pm

16:45-18:00. Netball PPC vs KES, U14C, Home, start at 4.45pm

WEEK 8 (WEEK B)

Friday 8 March

DUTY: ROCHE/ENGLISH

13:30-15:30. U5 HATs Mathematicians to Forum

19:00-22:00. U5 Social (BSR)

WEEK 8 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Lent

Saturday 9 March

12:00-17:30. Boys' Hockey PPC vs BGS, 1st,2nd,3rdXI, U15A,B, U14A,B, U13A

DUTY: ROCHE/ENGLISH

11:30-18:00. Netaball PPC vs Warminster, Home and Away

WEEK 8 (WEEK B)

Sunday 10 March

DUTY: ROCHE/ENGLISH

11:00-12:00. Mass (with the Senior Chapel Choir)

WEEK 8 (WEEK B)

Monday 11 March

DUTY: ROCHE/ENGLISH

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

19:00-21:00. LAMDA Showcase

11:30-14:00. Netball PPC vs Calder House School, U12C, Away

11:30-13:45. Netball PPC vs Calder House, U13C and U12C away

15:30-18:00. Netball PPC vs RHS, U15A and B, away, start at 4.30pm

WEEK 8 (WEEK B)

WEEK 9 (WEEK A)

Tuesday 12 March

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

18:00-21:30. Evening U5 Drama Trip- Stones in his pocket

WEEK 9 (WEEK A)

Wednesday 13 March

12:30-17:00. Boys' Hockey PPC vs Pinewood, U13A,B,C, U12A,B,C

16:45-17:45. Debating Semi Final Fielding v St Mary's

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

09:00-16:00. House Photos (BSR)

13:45-17:30. Netball PPC vs Colstons, U13A and B and U12A and B, Away, start at 3.15pm

WEEK 9 (WEEK A)

Thursday 14 March

19:00-20:30. Creative Writing Competition

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

15:00-18:00. Netball PPC vs RHS, 1sts and 2nds, Away, start at 4.15pm

WEEK 9 (WEEK A)

Friday 15 March

12:00-14:00. CAFOD Day Lunch

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

09:00-16:30. F3 Bath TAPS into Science (1 group am/1 group pm)

08:30-10:30. PoP Coffee Morning (Pavillion)

16:45-18:00. PPC Swimming gala vs Kingswood School, U13 and U15

16:30-20:00. School Musical Dress Rehearsal 1

WEEK 9 (WEEK A)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Deputy Head Operations

Saturday 16 March

18:00-19:00. Boarders Mass

12:00-18:00. Boys' Hockey PPC vs Millfield, 1st and 2nd XI, U15A,B, U14A,B,C

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

12:45-17:00. Netball PPC vs Kings Bruton, Home and Away

09:00-12:00. School Musical Dress Rehearsal 2

WEEK 9 (WEEK A)

Sunday 17 March

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

11:00-12:00. No Sunday Mass

WEEK 9 (WEEK A)

Monday 18 March

14:30-17:45. Careers Fair

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

DUTY: ST MARY'S/FIELDING

11:20-13:15. Junior Boys Internal Swimming Gala, P3 and P4

WEEK 10 (WEEK B)

WEEK 9 (WEEK A)

Tuesday 19 March

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

19:00-21:30. School Musical Performance

WEEK 10 (WEEK B)

Wednesday 20 March

16:45-17:45. Debating Final

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

14:00-16:00. Netball PPC vs Clifton College Prep, Home

19:00-21:30. School Musical Performance

WEEK 10 (WEEK B)

Thursday 21 March

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

14:15-16:30. Netabll PPC vs Clifton College, Home

18:00-21:30. U6 Drama Trip- Glengary, Glenross

WEEK 10 (WEEK B)

Friday 22 March

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

19:00-21:30. School Musical Performance

08:00-16:00. U6 Biologists to DNA Workshop in Bristol

WEEK 10 (WEEK B)

08:30-09:00. Whole School Assembly: Economics and Business

Saturday 23 March

12:00-18:00. Boys' Hockey PPC vs King's Bruton, 1st,2nd,3rd,4th XI, U15A,B, U14A,B

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

14:00-16:30. Netball PPC vs St Mary's Shaftsbury, Home and Away

WEEK 10 (WEEK B)

Sunday 24 March

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

11:00-12:00. Mass (with the Senior Chapel Choir)

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U13s

WEEK 10 (WEEK B)

Monday 25 March

DUTY: ALLEN/ARUNDELL

DUTY: ROCHE/BURTON

GCSE Spanish Oral Exam

11:20-13:15. Junior Girls Internal Swimming Gala, P3 and P4

MFL U5 Mock Oral Exams

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U13s

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U18s

WEEK 10 (WEEK B)

WEEK 11 (WEEK A)

Tuesday 26 March

DUTY: ROCHE/BURTON

GCSE Spanish Oral Exam

15:30-17:00. LCM Music Theatre Preview- U6

09:00-15:00. MFL National Speaking Competition

MFL U5 Mock Oral Exams

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U13s

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U18s

WEEK 11 (WEEK A)

Wednesday 27 March

12:30-18:00. Boys' Hockey PPC vs Cheltenham College Prep U13A,B,C, U12A and B

DUTY: ROCHE/BURTON

GCSE Spanish Oral Exam

19:00-20:30. LCM Music Theatre Exam

MFL U5 Mock Oral Exams

13:00-17:30. Netball PPC vs Cricklade Manor, Away, U12A and B, start at 2.30pm

12:20-13:15. Reconciliation Service- F4

11:20-12:15. Reconciliation Services- L3 & F3

Rugby 7's Rosslyn Park Tournament U18s

Rugby 7's U14s Rosslyn Park Tournament

09:30-16:00. Team Maths Challenge (Royal High School)

09:00-15:00. U5 German Oral Exam

13:00-16:30. U6 Chemists to Bath University

WEEK 11 (WEEK A)

Thursday 28 March

DUTY: ROCHE/BURTON

19:00-20:30. Jacobean Evening (Music, readings and much more)

MFL U5 Mock Oral Exams

10:00-10:55. Reconciliation Service- L5

08:30-09:55. Reconciliation Service- L6 & U6

11:20-12:15. Reconciliation service- U5

Rugby 7's U14s Rosslyn Park Tournament

WEEK 11 (WEEK A)

Friday 29 March

DUTY: ROCHE/BURTON

19:00-23:00. English House Dinner

MFL U5 Mock Oral Exams

08:30-10:30. PoP Coffee Morning (Pavillion)

Rugby 7's U14s Rosslyn Park Tournament

WEEK 11 (WEEK A)

Saturday 30 March

DUTY: ROCHE/BURTON

10:00-16:00. GCSE Art Exam Preparation Day

MFL U5 Mock Oral Exams

12:45-17:00. Netball PPC vs BGS, Home and Away

WEEK 11 (WEEK A)

Sunday 31 March

DUTY: ROCHE/BURTON

11:00-12:00. Mass (with the Senior Chapel Choir)

MFL U5 Mock Oral Exams

WEEK 11 (WEEK A)

Monday 1 April

18:00-20:00. Clifford House Dinner

DUTY: ROCHE/BURTON

DUTY: ST MARY'S/CLIFFORD

GCSE French Oral Exam

08:30-09:00. Junior Sports' Assembly

MFL U5 Mock Oral Exams

WEEK 11 (WEEK A)

WEEK 12 (WEEK B)

Tuesday 2 April

18:30-22:00. Arundell House Dinner

DUTY: ST MARY'S/CLIFFORD

GCSE French Oral Exam

MFL U5 Mock Oral Exams

08:30-09:00. Senior Sports' Assembly

18:00-20:30. Sixth Form to Equus

WEEK 12 (WEEK B)